Różnica między zakupem w euro lub złotówkach

Jeśli planujesz zakup nieruchomości w Hiszpanii, być może chciałbyś zapłacić za nią w złotówkach, aby uniknąć kosztów przewalutowania. Wszak złotówka jest naszą domyślną walutą, a płacąc w niej czujemy się zazwyczaj najbardziej komfortowo. Niestety jednak musimy Cię rozczarować – oficjalną walutą tego śródziemnomorskiego kraju jest euro, co może znacząco utrudnić transakcję. Przyjrzyjmy się zatem obu tym walutom i sprawdźmy, w której z nich lepiej będzie kupować nieruchomości na sprzedaż w Hiszpanii, na przykład na wybrzeżu Costa Blanca. 

Czy nieruchomość na sprzedaż w Hiszpanii można kupić w złotówkach?


Od razu rozstrzygnijmy najważniejszą kwestię: jeśli zastanawiasz się, czy przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii płacić w euro czy w złotówkach musimy ostrzec Cię, że ta druga opcja praktycznie nigdy nie będzie dostępna. Dla Hiszpanów bowiem walutą ojczystą jest euro – a przyjęcie płatności w złotówkach  byłoby nie tylko bardzo kłopotliwe, ale mogłoby oznaczać, że ostatecznie otrzymają oni mniej pieniędzy, niż wskazywałaby wartość transakcji. Różnice między euro a złotówkami są w takiej sytuacji po prostu zbyt istotne, żeby je zignorować, a taka transakcja niemal na pewno byłaby niekorzystna dla jednej ze stron. 


Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Najprawdopodobniej, aby kupn nieruchomości na sprzedaż w Hiszpanii mogło dojść do skutku, przygotować będziesz musiał po prostu określoną kwotę pieniędzy w euro. Choć nie masz zbyt wielkiego wyboru, jeśli chodzi o to, czy płacić w euro, czy w złotówkach pamiętaj o tym, że wbrew temu, co może Ci się teraz wydawać, płatność w euro może okazać się dla Ciebie znacznie korzystniejsza.

Zalety płatności w euro w transakcjach międzynarodowych


Niezależnie od tego, czy interesują Cię mieszkania na sprzedaż w Hiszpanii, czy może jakakolwiek inna transakcja międzynarodowa, zalety płatności w euro są niezaprzeczalne. Jest to obecnie jedna z najsilniejszych i najbardziej stabilnych walut na świecie, co ważne jest przy długoterminowych inwestycjach – jak np. inwestycje w nieruchomości na sprzedaż w Hiszpanii. Minimalizuje to bowiem ryzyko nagłych i ostrych wahań kursów, a co za tym idzie – ryzyko nagłego spadku wartości Twojej  inwestycji. Płatności w euro są zatem po prostu bezpieczne dla Twojej inwestycji, niezależnie od tego, czy inwestujesz w jedną, czy też może kilka nieruchomości. 

Nie można także zaprzeczać, że euro jest o wiele bardziej szanowaną walutą na arenie międzynarodowej, niż złotówka. Zastanawiając się nad tym, czy płacić w euro, czy w złotówkach pamiętaj o tym, że euro jest oficjalną walutą 19 krajów Europy. Jest to także waluta szeroko akceptowana w innych krajach, podobnie, jak np. dolary amerykańskie. Euro charakteryzuje się również znacznie korzystniejszym kursem w stosunku do dolara. Pamiętaj też, że wartość nieruchomości na rynkach międzynarodowych często przekazywana jest właśnie w euro, dzięki czemu z łatwością można je ze sobą porównać. Wszystko  to oznacza , że znacznie szybciej i łatwiej znajdziesz partnera chętnego do transakcji w euro, niż w złotówkach – i nie dotyczy to tylko Hiszpanii. Różnice między euro a złotówką są znaczne – i to euro wypada bardziej korzystnie. 

Kiedy płacić w euro, a kiedy w złotówkach?


W przypadku inwestycji w nieruchomości wiele zależy od tego, gdzie konkretnie położona jest dana lokalizacja. Za nieruchomości na sprzedaż w Hiszpanii i innych krajach Unii Europejskiej zdecydowanie lepiej będzie płacić w euro – nawet bowiem, jeśli transakcje w złotówkach są możliwe, nie będą one aż tak korzystne. W zdecydowanej jednak większości przypadków. Również wtedy, gdy to Ty sprzedajesz nieruchomość inwestorom spoza Polski, zdecydowanie lepszym wyborem będzie transakcja przeprowadzana w euro. Różnice między euro a złotówką jeśli chodzi o handel międzynarodowy są bowiem widoczne na pierwszy rzut oka.

Jeśli jednak chodzi o transakcje lokalne, na polskim rynku, wówczas rzeczywiście korzystniejszą opcją może okazać się transakcja w złotówkach. Nie poniesiesz wówczas kosztów związanych z przewalutowaniem – nawet, jeśli możesz zmniejszyć je po prostu poszukując korzystniejszego usługodawcy, nie są to koszta, które warto ponosić. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *